W sobotę 18 czerwca 2022 r. odbyła się wycieczka śladami granicy z 1918 roku.

Wycieczka była zrealizowana w ramach projektu "Ślady odzyskania Niepodległości w Gminie Sokolniki roku 1918", dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Rządowego Programu "NIEPODLEGŁA".

Naszą podróż rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem Panem Przemysławem Buckim – członkiem Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia pod budynkiem, w którym do połowy lat 30. XX wieku miał swoją siedzibę Inspektorat Straży Granicznej nr 13 w Wieluniu, przy ulicy Widoradzkiej 6 (obecnie Polskiej Organizacji Wojskowej). Po zapoznaniu się z historią Straży Granicznej II RP, a w szczególności Inspektoratu Wieluńskiego, udaliśmy się pod Dąb Pamięci poświęcony komisarzowi Straży Granicznej Stanisławowi Mikulskiemu - ofierze Zbrodni Katyńskiej. Po zapoznaniu się z jego biografią udaliśmy się na miejsce ostatniej siedziby Inspektoratu SG do dnia wybuchu II wojny światowej, a mianowicie na ul. Kilińskiego, gdzie obecnie znajduje się siedziba Radia Ziemi Wieluńskiej. Następnie przejechaliśmy do miejscowości Rudniki, gdzie odwiedziliśmy dwie lokalizacje Komisariatów SG na przestrzeni lat. Odwiedziliśmy również placówkę Prosna i zapoznaliśmy się z tragicznymi wydarzeniami jakie miały miejsce na tej placówce rankiem 1 września 1939 r. W dalszą podróż ruszyliśmy do Praszki na most graniczny. Po Praszce przyszła kolej na Byczynę, gdzie moglibyśmy zapoznać się z architekturą i widocznymi do dnia dzisiejszego różnicami w zabudowie. Zwiedzanie zakończyliśmy w Goli, na dawnym przejściu granicznym. Tam czekał na nas Pan Artur Makówka – członek Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia. Zapoznaliśmy się z historią wioski, jak i placówkę SG Gola. Był czas na zabawy integracyjne przygotowane przez członków SHBON oraz pieczenie kiełbasek.
Każdy z uczestników otrzymał replikę paszportu przedwojennego, w którym zbierał pieczęcie na przejściach granicznych (polskich i niemieckich) na poszczególnych etapach podroży.
Podczas wycieczki uczestnicy robili dokumentację zdjęciową oraz notatki. Wszystkie zdobyte informacje będą wykorzystane podczas warsztatów, które odbędą się 11 i 12 lipca 2022 r. w siedzibie GOKSiT w Sokolnikach.
Serdecznie dziękujemy członkom Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia za poświęcony czas, za wszystkie przekazane informacje, za niecodzienną lekcję historii.
Panu Wójtowi Gminy Sokolniki dziękujemy za zorganizowanie transportu.

Realizatorem projektu jest GOKSiT w Sokolnikach.