20 listopada 2022 r. o godzinie 16:00, w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Sokolnikach odbyła się biesiada jesienna pn. „Jak to na pierzokach bywało”.
Organizatorem biesiady było Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach – Aktywne Kobiety, partnerem była Gmina Sokolniki oraz GOKSiT w Sokolnikach.

Podczas biesiady członkinie KGW w Sokolnikach zaprezentowały najnowsze przedstawienie teatralne nawiązujące do tradycyjnych spotkań wiejskich na których kobiety darły pierze.
Darcie pierza, wyskubki, wydzirki, pierzajki, szkubki to inaczej oddzieranie z gęsich piór chorągiewek od twardych stosin oraz oddzielanie puchu. Była to żmudna praca kobieca, która wymagała dużo czasu i cierpliwości, dlatego wykonywano ją w zimowe wieczory.
Była to praca połączona z zabawą. Kobiety starały się umilać czas śpiewami i żartami. Dość często monotonny nastrój wieczoru przerywali chłopcy, którzy wpadali do izby i dmuchali w pierze, bądź wrzucali wróbla, by wprowadzić zamieszanie. Sezon na skubanie zaczynał się w listopadzie a kończył na wiosnę.
Każda zapobiegliwa matka hodowała gęsi, by z ich piór zrobić później córce pierzynę i poduchy, które stanowiły podstawowy element wiana młodej panny.
Nie łatwej sztuki darcia pierza mogło również na biesiadzie spróbować najmłodsze pokolenie, które było bardzo zainteresowane zarówno przedstawieniem, jak i czynnością związaną z darciem pierza.
Oprócz przedstawienia teatralnego, uczestnicy biesiady mogli wysłuchać utworów ludowych w wykonaniu Lecha Owczarka z Doruchowa - laureata wielu nagród m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz Zespołu Folklorystycznego „Sokolniki”.
Do tańca zagrała Kapela „Podpora Rodziny” z Dietrzkowic.
Na wszystkich czekał smaczny poczęstunek, który został przygotowany przez KGW w Sokolnikach – swojskie ciasto i zalewajka, którą można się było raczyć do woli.
Dodatkowo przedstawicielki Firmy Farmasi zaprezentowały kosmetyki oparte na wyciągach organicznych i zdrowotnych.
Było radośnie, swojsko, jak to na pierzokach bywało.
Serdecznie dziękujemy:
- partnerom biesiady za pomoc w jej organizacji,
- artystom, którzy wystąpili na scenie: Lechowi Owczarkowi, Zespołowi Folklorystycznemu „Sokolniki”, oraz Kapeli „Podpora Rodziny” z Dzietrzkowic za uświetnienie swoim występem biesiady,
- przedstawicielkom firmy Farmasi,
- Szymonowi Świerczyńskiemu za obsługę sprzętu nagłośnieniowego.
Kłaniamy się nisko wszystkim obecnym na biesiadzie i dziękujemy, że nas odwiedziliście, poczęstowaliście się i zatańczyliście.
Dziękujemy również za ciepłe słowa – to mobilizacja dla nas do dalszej pracy i tworzenia dla Was kolejnych spotkań.

Z pozdrowieniami w imieniu KGW w Sokolnikach
Zofia Siwik